środa, 22 luty 2017 18:18

Apel o jałmużnę wielkopostną

Zbliża się okres Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia, aby wzrastali w przyjaźni z Bogiem. Ojciec św. Franciszek nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu wskazał na postać bogacza, który pogrążony w egoizmie nie widział głodnego biedaka. Łazarz, to człowiek ubogi, jest w stanie rozpaczliwym i nie ma siły, żeby się podnieść.

Imię Łazarz - oznacza „Bóg pomaga”. Zatem to człowiek niewidoczny dla bogacza, odrzucony przez ludzi, ale bliski Bogu, chciany, kochany i zapamiętany przez Boga. 

Wielki Post otwiera nasze serca na człowieka potrzebującego, skłania nas do rozpoznania w nim oblicza Chrystusa. Druga osoba staje się dla nas darem. W takim przeżywaniu tego czasu pomaga: post, modlitwa i jałmużna. I właśnie o nią proszę Wiernych – wrażliwego serca, z przeznaczeniem na Dzieło - Dom Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II – Hospicjum.

Już w poprzednich latach wielki wkład w jego budowę i rozbudowę miały wspólnoty parafialne i wielu dobroczyńców.  Dzięki modlitwie i ofiarom wielu ludzi dobrej woli została ukończona budowa, a obecnie trwa wyposażanie Hospicjum w odpowiedni sprzęt medyczny. Hospicjum, które będzie służyło ludziom chorym na nowotwory, jest już w trakcie rejestracji w odpowiednich instytucjach. Będzie ono funkcjonowało obok Zakładu Opieki Leczniczej, w którym znajdują się ludzie nieuleczalnie chorzy i schroniska dla osób, będących w trudnych życiowych sytuacjach.

Bardzo proszę i w tym roku o modlitwę i ofiarę pieniężną w Środę Popielcową, na to nasze wspólne Dzieło, które ma służyć najbardziej potrzebującym na ciele i na duszy - współczesnym Łazarzom.

Z wielką wdzięcznością
Ks. Franciszek Rząsa, Opiekun Duchowy Hospicjum

Można przekazać ofiarę bezpośrednio do Domu Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II przy ul. Sanowej 11
lub na nasze konto: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001

KRS:  0000065901 (przekaż 1% podatku)

Ostatnio zmieniany środa, 22 luty 2017 18:33
Więcej w tej kategorii: « Twoje 1 % dla Hospicjum

Przystań

 • Oddział Fundacji Pomocy Młodzieży im. Św. Jana Pawła II "WZRASTANIE"
  Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej 37-500 Jarosław, ul. Sanowa 11 tel. 16 621-44-76 (Schronisko) tel. 16 622-33-55 (KOLGMED i Hospicjum) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.przystanmaryi.pl Zarząd Oddziału w Jarosławiu nr konta: 11 9096 0004…
 • Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej

  Miejsce to ma swój początek w pragnieniu odpowiedzi na wzruszającą postawę i nauczanie Papieża św. Jana Pawła II, który zawsze słowem i przykładem wzywał do pomocy potrzebującym. Aby sprostać temu zadaniu, w 1991 r. powołano Fundację „WZRASTANIE”. W ramach działalności Fundacji organizowano świetlice dziennego pobytu dla dzieci szkolnych, a później domy dla dzieci w Łopuszce Małej, w Dynowie, w Giedlarowej. Roztoczono też opiekę nad niepełnosprawnymi organizując dla nich warsztaty dziennego pobytu – w Przeworsku. 

  W latach 90. zaistniała wielka potrzeba wsparcia dla tułających się ludzi – bezdomnych, także na terenie Jarosławia. Wobec braku zainteresowania losem tych ludzi ze strony instytucji społecznych Fundacja „WZRASTANIE” podjęła się organizacji schroniska dla bezdomnych.

  Dzięki przychylności Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Bogdana Rzońcy otrzymano za niewielką  odpłatą, na rzecz Fundacji „WZRASTANIE”,  opuszczone obiekty przez Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego, położone w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 (20.08.2002).

  Po przejęciu obiektu i przyległego placu już w pierwszych dniach oddane zostało całe Dzieło opiece Matki Najświętszej. Miejsce to nazwane zostało „Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej”. Nazwa ta wyrażała pragnienie organizatorów, by znajdowali tu miejsce, przystań, ludzie bezdomni. Wykorzystano też obecność kopii Obrazu Matki Bożej na terenie parafii kolegiaty, peregrynującej po Diecezji Przemyskiej. W grudniu 2003 roku na plac przed budynkiem nad Sanem bezdomni mężczyźni wnieśli Ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, która nawiedziła parafię pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

   Fot. Bezdomni mężczyźni wnoszą na plac Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, a ks. Franciszek Ewangeliarz. 

  Początkowo „Przystań MB Jasnogórskiej” utożsamiano ze schroniskiem dla bezdomnych. W trakcie rozbudowy następnych obiektów zorganizowany został Zakład Opieki Leczniczej (KOLGMED) i Hospicjum. Całość obiektu znajdującego się na terenie przestrzeni „Przystani Matki Bożej” została oddana pod opiekę św. Jana Pawła II – i przyjęto nazwę Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Obecnie ze wsparcia  korzysta ok. 100 osób potrzebujących.

   

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  ksawery@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

Back To Top