sobota, 02 kwiecień 2016 19:27

Historia powstania

Ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II, naszego przewodnika wiary i jednocześnie patrona, związane z Jego śmiercią, beatyfikacją i kanonizacją, inspirowały Przewodniczącego Rady Fundacji „Wzrastanie”, ks. Franciszka Rząsę, do poszerzania zakresu usług Centrum Charytatywnego w Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej.
Obecnie, obok Schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego KOLGMED na terenie placówki znajduje się także Hospicjum im św. Jana Pawła II.
W dniu 22 marca 2015 roku w ramach wizytacji kanonicznej Parafii Bożego ciała w Jarosławiu nawiedził Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej Metropolita Przemyski ks. Abp Józef Michalik.
W Kaplicy Matki Bożej Bolesnej o godz. 15:00 odprawił Mszę Św. wraz z ks. Dziekanem Janem Jagustynem, proboszczem Kolegiaty ks. Marianem Bocho i ks. Franciszkiem Rząsą.

 

 

Na zakończenie ks. Arcybiskup powiedział m.in.:

„Taki dom jak ten – Dom Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II zawsze w człowieku budzi większe refleksje, zawsze budzi wdzięczność wobec Pana Boga, że znajdują się ludzie, którzy sobie wzajemnie pomagają, chcą służyć, zauważają cierpienie, zauważają potrzebę drugiego człowieka, współczują samotnemu człowiekowi. W ten sposób wypełniają tę misję, która Chrystus zlecił każdemu wierzącemu, każdemu chrześcijaninowi: Byłem chory, odwiedziliście Mnie, Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie, Byłem głodny, a daliście Mi jeść … itd. Znamy to, te Błogosławieństwa Pana Jezusa z Ewangelii Świętego Mateusza (...)”

Wyraził serdeczne podziękowanie:

„(…) wszystkim bardzo serdecznie dziękuje, za tworzenie atmosfery w Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II, za ofiarowanie swoich dni, życia, za to że się nie zniechęcacie, a opiekunowie i chorzy - bierzecie te trudności ten krzyż i dźwigacie go razem z Panem Jezusem. Niech On nam wszystkim błogosławi.”

 

 Fot. Tablica upamiętniająca oraz figura Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu rozbudowy Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II

 

Po Mszy św. Metropolita Przemyski zawierzył wszystkich obecnych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, poświęcił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa przed budynkiem oraz plac pod dalszą rozbudowę.
W 2015 roku dotychczasowy obiekt, wraz z rozpoczętą budową nowych pomieszczeń z przeznaczeniem na hospicjum dla terminalnie chorych nazwaliśmy - Domem Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawia II. W ten sposób podkreślamy oddanie całego Dzieła i wszelkiej posługi cierpiącym na ciele i na duszy ku czci Św. Jana Pawła II.

W kwietniu 2015 roku po uroczystości poświęcenia rozpoczęto prace przygotowujące pod rozbudowę Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II:
-wykopy
-wykonanie ław i fundamentów

 

 

W miesiącach od czerwca do września kontynuowano wykonanie ścian budynku parteru i I piętra oraz poddasza, wylewanie stropów, a we wrześniu wykonano pokrycie dachowe.

W listopadzie i grudniu 2015 i w 2016 roku wykończono wnętrze budynku. Został oddany do użytku w Listopadzie 2017 roku. 

 

Pragnie się w tym miejscu pomagać umierającemu w uporządkowaniu swoich spraw i relacji z tymi, których opuszcza. Obok lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty i opiekuna socjalnego, szczególną rolę odgrywa duszpasterz, wskazujący podopiecznym jak wielkie jest miłosierdzie Boga i czuła opieka Matki Najświętszej. Ważne jest też włączenie rodziny i przyjaciół chorego w duchowe wsparcie i towarzyszenie w przejściu do Domu Ojca. 

W grudniu 2017 roku został erygowane i uruchomione Hospicjum im. Św. Jana Pawła II, a w styczniu 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił refundację za opiekę nad 8 chorymi. Od początku jednak pragniemy przyjmować wszystkich, którzy potrzebują specjalistycznej opieki.

 

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 wrzesień 2018 10:04

Ogłoszenia

luty 24, 2018

Twoje 1 % dla Hospicjum

Liczy się każda złotówka. Jeśli chcesz i możesz, nich to będzie także Twoja złotówka.

Nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001

KRS:  0000065901 (przekaż 1% podatku)

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

luty 22, 2017

Apel o jałmużnę wielkopostną

Zbliża się okres Wielkiego Postu, w którym, jak pisze Papież Franciszek w Orędziu Wielkopostnym, chrześcijanie wezwani są do nawrócenia, aby wzrastali w przyjaźni z Bogiem. Ojciec św. Franciszek nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu wskazał na postać bogacza, który pogrążony w egoizmie nie widział głodnego biedaka. Łazarz, to człowiek ubogi, jest w stanie rozpaczliwym i nie ma siły, żeby się podnieść.

listopad 10, 2016

Kompletujemy wyposażenie hospicjum

Dom Świętego Jana Pawła II, którego rozbudowę podjęliśmy  w Roku Miłosierdzia, będzie uroczyście poświęcony przez abp.Adama Szala z Przemyśla 14 grudnia 2016 roku. Część budynku z przeznaczeniem na hospicjum jest już ukończona. Obecnie zabiegamy o wyposażenie wewnętrzne . Łączy się to z dużymi kosztami. Uruchomienie hospicjum uzależnione jest od tegoż wyposażenia. Bardzo prosimy o każdą pomoc finansową z przeznaczeniem na wyposażenie.

Opiekun duchowy wraz z współpracownikami.
ks.Franciszek Rząsa

Nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001

KRS:  0000065901 (przekaż 1% podatku)

październik 13, 2016

Zapraszamy na spotkania

Dzięki Bożej pomocy i ludzkiej życzliwości powoli zbliżamy się do ukończenia pomieszczeń w Domu Ulgi w Cierpieniu św. Jana Pawła II w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11, w których chcemy otworzyć Hospicjum dla chorych na nowotwory. Równocześnie zabiegam o to, by przygotować grono wolontariuszy, którzy będą towarzyszyć bezinteresownie chorym. Dlatego rozpoczniemy specjalistyczne przygotowanie wolontariuszy do posługi chorym.

Wesprzyj dzieło

 • Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej

  Miejsce to ma swój początek w pragnieniu odpowiedzi na wzruszającą postawę i nauczanie Papieża św. Jana Pawła II, który zawsze słowem i przykładem wzywał do pomocy potrzebującym. Aby sprostać temu zadaniu, w 1991 r. powołano Fundację „WZRASTANIE”. W ramach działalności Fundacji organizowano świetlice dziennego pobytu dla dzieci szkolnych, a później domy dla dzieci w Łopuszce Małej, w Dynowie, w Giedlarowej. Roztoczono też opiekę nad niepełnosprawnymi organizując dla nich warsztaty dziennego pobytu – w Przeworsku. 

  W latach 90. zaistniała wielka potrzeba wsparcia dla tułających się ludzi – bezdomnych, także na terenie Jarosławia. Wobec braku zainteresowania losem tych ludzi ze strony instytucji społecznych Fundacja „WZRASTANIE” podjęła się organizacji schroniska dla bezdomnych.

  Dzięki przychylności Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Bogdana Rzońcy otrzymano za niewielką  odpłatą, na rzecz Fundacji „WZRASTANIE”,  opuszczone obiekty przez Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego, położone w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 (20.08.2002).

  Po przejęciu obiektu i przyległego placu już w pierwszych dniach oddane zostało całe Dzieło opiece Matki Najświętszej. Miejsce to nazwane zostało „Przystanią Matki Bożej Jasnogórskiej”. Nazwa ta wyrażała pragnienie organizatorów, by znajdowali tu miejsce, przystań, ludzie bezdomni. Wykorzystano też obecność kopii Obrazu Matki Bożej na terenie parafii kolegiaty, peregrynującej po Diecezji Przemyskiej. W grudniu 2003 roku na plac przed budynkiem nad Sanem bezdomni mężczyźni wnieśli Ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, która nawiedziła parafię pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.

   Fot. Bezdomni mężczyźni wnoszą na plac Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, a ks. Franciszek Ewangeliarz. 

  Początkowo „Przystań MB Jasnogórskiej” utożsamiano ze schroniskiem dla bezdomnych. W trakcie rozbudowy następnych obiektów zorganizowany został Zakład Opieki Leczniczej (KOLGMED) i Hospicjum. Całość obiektu znajdującego się na terenie przestrzeni „Przystani Matki Bożej” została oddana pod opiekę św. Jana Pawła II – i przyjęto nazwę Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu. Obecnie ze wsparcia  korzysta ok. 100 osób potrzebujących.

   

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  ksawery@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

Back To Top