Hospicjum

Hospicjum (6)

wtorek, 04 wrzesień 2018 07:47

Wolontariat

Napisane przez

"Kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. 

Blisko niego."

                                                                                                                       Św. Jan Paweł II

 

Od początku działalności hospicjum w wolontariat opiekuńczy oraz akcyjny włączyło się wiele osób przeszkolonych z zakresu niesienia pomocy chorym i ich rodzinom.

 

Chcesz pomagać ludziom ? Masz trochę dobrej woli? Masz otwarte serce i wolny czas, który chcesz dobrze wykorzystać? Przyjdź do Domu Ulgi
w Cierpieniu, 
posłuchaj doświadczonych w służbie samarytańskiej

 

 

 

Nie musisz mieć wielkich kwalifikacji 

i doświadczenia, ale wrażliwość serca

na los drugiego człowieka

Wystarczy, że chcesz pomóc!

 

Spróbuj, a zobaczysz, że warto czynić dobro,

ale mądrze i wytrwale...

 

Czekamy na Ciebie w każdą środę miesiąca o godz. 17:30.

 

poniedziałek, 18 kwiecień 2016 19:29

Zostań wolontariuszem

Napisał

Każdy może świadczyć miłosierdzie chrześcijańskie pełniąc posługę wolontariusza, pomagając chorym i cierpiącym…

Wolontariat oznacza bezinteresowne działanie na rzecz drugiego człowieka będącego w potrzebie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

W Dziele Hospicjum najważniejszymi zadaniami wolontariuszy są działanie na rzecz chorych u kresu życia. Wspierać Dzieło Hospicyjne można poprzez towarzyszenie chorym, oznaczające pomoc w pielęgnacji, karmieniu, poruszaniu się na wózku, czytaniu, ale przede wszystkim poprzez rozmowę, wspólne milczenie, potrzymanie za rękę, modlitwę. Taką formę pomocy określa się mianem wolontariatu opiekuńczego. Oczywiście, nie każdy czuje się na siłach i nie każdy może pomagać pacjentom w taki sposób. Można to jednak robić bez bezpośredniego kontaktu z chorym, angażując się w wolontariat określany jako akcyjny – (modlitwą, ofiarą, uwrażliwieniem na troskę o cierpiących i umierających).

wtorek, 15 marzec 2016 19:24

Pomoc dla hospicjum

Napisał
"Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością."

Jan Paweł IIa

Jak można pomóc?
1. Przekazując 1% podatku na rzecz "Hospicjum - Dom Ulgi w Cierpieniu św.Jana Pawła II"
2. Przekazując darowiznę finansową
3. Przekazując rzeczy (pościel, prześcieradła, ręczniki, środki higieniczne i opatrunkowe, środki czystości, odżywki i środki pielęgnacyjne dla niemowląt i dzieci, w tym jednorazowe pieluchy także dla dorosłych itp.), przedmioty służące do opieki nad chorymi (sprzęt medyczny), sprawny sprzęt komputerowy.
4. Organizując akcje charytatywne popularyzujące ideę opieki hospicyjnej, z których dochód przeznaczany jest na rzecz naszego hospicjum (takie jak pola nadziei, zbiórki pieniężne oraz artykułów żywnościowych)
5. Udzielając wsparcia modlitewnego niezwykle ważnego dla podopiecznych i ich rodzin oraz dla personelu i wolontariuszy.

poniedziałek, 29 luty 2016 19:23

Wsparcie

Napisał

Ważną rolę w opiece hospicyjnej pełni zespół medyczny: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunowie medyczni. Dzięki ich zaangażowaniu polskie hospicja znajdują się w europejskiej czołówce.
Jednak coraz więcej osób przekonuje się, jak ważne są pozamedyczne aspekty opieki hospicyjnej , tj. opieka duszpasterska oraz psychologiczna. Do nich dołączyć należy terapeutów zajęciowych, muzykoterapeutów, a także pracownika socjalnego świadczącego pomoc i pracę socjalną.

czwartek, 18 luty 2016 18:47

Dzieło hospicyjne

Napisał

Przez wiele stuleci umieranie w obecności rodziny i bliskich było norma. W dzisiejszych czasach najbliżsi chorych, mimo największych starań, nie sa w stanie dostatecznie im pomóc. Obecny postęp medycyny pozwala ulżyć w wielkim cierpieniu nieuleczalnie chorym. Rodziny i najbliżsi szukają specjalistycznej pomocy w działających hospicjach domowych i specjalnych ośrodkach hospicyjnych. Hospicjum, to miejsce przeznaczone dla ludzi nieuleczalnie chorych, w którym otoczeni opieka pielęgnacyjne-medyczno oraz duszpasterska mogą przygotować się do godnego odejścia.

Poczucie bowiem opuszczenia - osamotnienia za parawanem szpitalnym, jak często bywa, jest przyczyna największego bólu odczuwanego przez gasnącego pacjenta.

Wesprzyj dzieło

 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top