Piotr

Piotr

środa, 18 wrzesień 2019 12:54

Jubileusz X-lecia NZOZ "KOLGmed"

W dniu 28 września 2019r. o godz. 10:00 w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 będziemy dziękować Bogu za Jubileusz 10 – lecia działalności NZOZ ,, KOLGMED”.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się we wspólne świętowanie oraz modlitwę w intencji jak najlepszej służby chorym i cierpiącym w naszym Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

 

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH

 

godz. 10.00 Msza Święta dziękczynna za 10 lat działalności NZOZ "KOLGMED" pod przewodnictwem Ks. Prałata Andrzeja Surowca Archiprezbitera Jarosławskiego (Kaplica Domu Ulgi w Cierpieniu Jarosław) Poświęcenie Auli

godz. 11.00 Przerwa kawowa                                                                                                                

godz. 11.30 Słowo wstępne ks. dr Franciszek Rząsa

godz. 11.45 Historia działalności NZOZ "KOLGMED"
- mgr inż. Marian Żołyniak, dr n. o zdr. Barbara Stawarz, mgr Justyna Balicka

godz. 12.30 Współczesne wyzwania Polityki Społecznej

ks. prof. Andrzej Rogalski, PWSTE w Jarosławiu

godz. 13.00 Opieka hospicyjna w służbie człowiekowi
dr n. o zdr. Małgorzata Dziechciaż, PWSTE w Jarosławiu

godz. 13.20   Dyskusja

poniedziałek, 08 lipiec 2019 14:31

Pielgrzymka pracowników i wolontariuszy ZOP KOLGmed

W miesiącu czerwcu ksiądz Franciszek Rząsa zorganizował dla wolontariuszy i pielęgniarek Zakładu Opiekuńczo – Pięlęgnacyjnego KOLGmed wycieczko-pielgrzymkę. Pierwszym etapem był Leżajsk. Nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej. Modliliśmy się indywidualnie przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia oraz zwiedzaliśmy Bazylikę. Następnie odbyliśmy rozważania Różańcowe przy kapliczkach na dróżkach Matki Bożej w pobliskim lesie klasztornym.


 

lezajsk

Następnym miejscem naszego pielgrzymowania było najmłodsze podkarpackie Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Królowej w Dąbrówkach k/Łańcuta. Proboszcz tamtejszej parafii, Kustosz Sanktuarium, Ksiądz Czesław Prucnal wprowadził nas w historię kościoła. Opowiedział również historię cudownego obrazu słynącego łaskami. Następnie ksiądz Franciszek odprawił Mszę Świętą
a potem udaliśmy się na dróżki różańcowe przy kościele. Mogliśmy dotknąć kamienia z ziemi świętej umieszczonego przy Kaplicy Ukrzyżowania.

kosciol daabrowki

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej. Przewodnik przybliżył nam historię Rodzin Polskich. można było tam obejrzeć bardzo dużo zdjęć i szereg pamiątek. Zachował się też fragment pokoju w którym zamieszkiwała rodzina Ulmów. Można było poczuć ogrom tragedii i poświęcenia Rodzin Polskich i ciężaru postawy w ratowaniu zagrożonych Żydów.

W Lipniku w Domu Formacyjnym Świętego Jana Pawła II należącego do Fundacji „WZRASTANIE” skorzystaliśmy z odpoczynku w pobliskim, pięknym parku. Po wspólnym obiedzie przeżyliśmy chwilę rekreacji wypełnionej refleksją i śpiewem z pomocą Księdza Michała tam mieszkającego.

lipnik3

Jadąc śladem naszej Fundacji WZRASTANIE odwiedziliśmy Dom dla dzieci w Łopuszce Małej. Jest on usytuowany w zabytkowym dworze. Poniżej jest staw, w którego centrum znajduje się wysepka na której jest figura Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy następny ośrodek Fundacji – Centrum Pomocy Niepełnosprawnym im. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Znajduje się tam duży obiekt św. Ojca Pio w którym odbywają się warsztaty dla niepełnosprawnych (dla 50 osób), oddzielny budynek, gdzie znajduje się Dom dla dzieci (12 osób). Zobaczyliśmy także zniszczony zabytkowy obiekt – dawną własność Lubomirskich, którego remontu podjęła się Fundacja „WZRASTANIE”. Będzie to Pomnik na stulecie urodzin Jana Pawła II jako Dom Miłosierdzia dla niepełnosprawnych.

Beztytuu

Po południu pielgrzymko-wycieczka dobiegła końca. Pozostało po niej wiele refleksji nad krótkim życiem człowieka oraz nad jego dobrym i złym losem. Umocniliśmy się, że życie warto wypełnić pomocą i służbą dla potrzebujących. Podejmują się tego na co dzień członkowie Fundacji Pomocy Młodzieży im św. Jana Pawła II „WZRASTANIE” jego sympatycy i ludzie dobrej woli.

środa, 24 kwiecień 2019 07:31

OPIEKA PALIATYWNA I HOSPICYJNA

Instytut Ochrony Zdrowia przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu zaprasza na :

KONFERENCJĘ NAUKOWĄ pt. 

 

czwartek, 11 kwiecień 2019 09:32

JAROSŁAWSKIE POLA NADZIEI - KWIECIEŃ 2019

 

    W dniach 27 – 28 kwietnia 2019 roku na terenie Powiatu jarosławskiego przeprowadzono akcję: "Jarosławskie Pola Nadziei - Kwiecień 2019”, której głównym celem jest upowszechnianie opieki hospicyjnej, informowanie o możliwościach pomocy osobom nieuleczalnie chorym oraz zbieranie funduszy na jej organizowanie. Z roku na rok coraz większa liczba mieszkańców powiatu jarosławskiego dowiaduje się o potrzebie świadczenia pomocy ludziom nieuleczalnie chorym w Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11.

     W sobotę wolontariusze (przede wszystkim uczniowie wszystkich szczebli szkół i ich nauczyciele) kwestowali przed sklepami. Następnie oddawali wypełnione puszki do sztabu, gdzie przeliczana była ich zawartość.

     Niedziela Bożego Miłosierdzia (28 kwietnia) była drugim dniem zbiórki środków finansowych na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II przy ul. Sanowej 11. Wolontariusze Jarosławskich Pól Nadziei kwestowali przed 42 kościołami naszego powiatu. Pracowali również w sztabie, gdzie zwożone były skarbonki wypełnione pieniędzmi. W tym centralnym punkcie akcji nie brakowało też gości zainteresowanych przebiegiem kwesty.

    W Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu  osoby zatroskane o potrzebujących pomocy (lekarze, terapeuci, rehabilitanci, wolontariusze) świadczą i  organizują wsparcie wielu osobom nieuleczalnie chorym na nowotwory w najtrudniejszych chwilach życia, ucząc się jednocześnie zrozumienia i wrażliwości na potrzeby bliźnich.

    Akcja ta ma na celu propagowanie w społeczeństwie otwartości na drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego oraz wsparcie jarosławskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II. Kontynuując podjęte działania pragniemy serdecznie zaprosić Państwa, dzieci i młodzież do udziału w tej szlachetnej akcji.

 

Świadectwo jednego z pensjonariuszy Hospicjum:

"Jestem bardzo szczęśliwy, że tutaj trafiłem. Wiem, że jestem chory i że się z tego nie wyleczę. Ale taka opieka lekarska robi swoje. Jak widzę uśmiech na twarzy lekarzy i pielęgniarek - mnie to buduje"

 

Audycja z dnia 25.04.2019 w Radiu FARA - ks. Franciszek Rząsa, ks. Andrzej Surowiec

Audycja z dnia 28.04.2019 w TVP 3 Rzeszów - Jarosławskie Pola Nadziei

 

 

Dnia 10.01.2019 Stowarzyszenie Przyjaciół Hospicjum im. św. Jana Pawła II przeżywało spotkanie opłatkowe zorganizowane przez opiekuna duchowego Hospicjum - ks. Franciszka Rząsę. Po przeczytaniu Słowa Bożego, złożeniu życzeń noworocznych oraz odśpiewaniu kolęd omówiono sprawę spotkań wolontariuszy w każdą środę od 16.01.2019 - 03.04.2019 w godz. 17.30 - 19:30. Podjęto temat balu charytatywnego - 16.02.2019 rozpoczęcie o godz. 18:30 - organizowanego w celu niesienia pomocy osobom cierpiącym w Hospicjum.

 

Stowarzyszenie_Wigilia_2018

styczeń 14, 2019

dsc_0055

dsc_0055

styczeń 14, 2019

dsc_0056

dsc_0056

styczeń 14, 2019

dsc_0057

dsc_0057

styczeń 14, 2019

dsc_0058

dsc_0058

styczeń 14, 2019

dsc_0059

dsc_0059

styczeń 14, 2019

dsc_0060

dsc_0060

styczeń 14, 2019

dsc_0061

dsc_0061

czwartek, 10 styczeń 2019 10:44

Zaproszenie na spotkania wolontariuszy

ZAPROSZENIE

           Sprawdzianem naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa jest otwarcie się i troska o ludzi słabszych – chorych i starszych. Jak pomóc ciężko chorym, samotnym, i najsłabszym w naszych domach, szpitalu, zakładach opieki leczniczej, hospicjum przez członków rodziny czy wolontariuszy organizujemy w Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II specjalne szkolenie.

            Spotkania formacyjne dla zainteresowanych i wolontariuszy w służbie samarytańskiej na rzecz chorych odbędą się w Domu Ulgi w Cierpieniu im.  św. Jana Pawła II w Jarosławiu przy ul. Sanowej 11 w każdą środę od 16.01.2019 do 03.04.2019 roku (od godziny 17:30-19:30). Już w najbliższą środę 16 stycznia rozpoczniemy Mszą Świętą odpowiednią formację.

            Proszę o modlitwę w intencji wszystkich chorych i samotnych oraz o zainteresowanie się odpowiednim przygotowaniem do niesienia pomocy najbardziej jej potrzebującym, czemu służyć będą wspomniane spotkania.

 

                                                                          Ks. Franciszek Rząsa

Duszpasterz Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II

czwartek, 27 grudzień 2018 08:32

Życzenia Boże Narodzenie 2019

Zwiastuje wam radość wielką:

dziś narodził się wam Zbawiciel

(Łk 2,11)

 

Orędzie Anioła zwiastującego Boże Narodzenie przyjmujemy każdego roku ze szczególną radością i nadzieją. Bóg przyjął ludzkie ciało, stał się jednym z nas. Pragnie zamieszkać w naszych sercach, wspólnotach i rodzinach.

Przyjmijmy odważnie, na nowo Jezusa Chrystusa, nowonarodzonego Zbawiciela. Niech to zaowocuje w nas czynną miłością, przebaczeniem i pokojem.

Wzorem św. Józefa, posłusznego Bożemu wezwaniu nie bójmy się i w te Święta, i po ich zakończeniu i w całym 2019 roku wziąć Maryi i Jezusa do siebie. Niech Boże Życie z mocy Ducha Świętego ciągle rodzi się w nas i wokół nas, Życie, któremu na imię Jezus. Niech Jego Życie nadaje sens naszemu życiu i uwalnia nas od wszelkiego zła. Dzielmy się Nim z tymi, którzy ciągle się boją na Niego otworzyć, Jemu zaufać, w Nim odnaleźć prawdziwą wolność i radość.

W głębokiej więzi modlitewnej, szczególnie w przeżywaniu tegorocznych Świąt będę prosił Boga o wszelkie łaski i błogosławieństwo dla Was wszystkich, jako Ludzi dobrego serca.

Ks. Franciszek Rząsa

 

ŻYCZENIA Z DOMU ULGI W CIERPIENIU IM. ŚW. JANA PAWŁA II

 

Bożego Narodzenia znów nadszedł czas...

 

Podziękujmy Dzieciątku, że kocha wszystkich nas: czy ktoś jest stary, chory, biedny czy bogaty, nikogo nie odrzuca, nie spisuje na straty...

 

Jak to w dzisiejszych czasach widuje się wszędzie.

 

„Kto już jest niepotrzebny, świat się go pozbędzie”.

 

„Już pracować nie może, lepiej go wyrzucić.

 

I tak umrze, najlepiej mu to życie skrócić”...

 

Ty, Jezu, przyjmiesz wszystkich, gdy przyjdą do Ciebie. Nie zostawiasz nas samych w największej potrzebie.

 

Nie przeszkadza Ci nasze kalectwo ani ułomności,

 

U Ciebie nikt przez chorobę nie traci na wartości.

 

A gdy dobiega końca życie każdego człowieka, mówisz mu, że na niego Bóg Miłosierny czeka.

 

Gdy człowiek się uniży, dopiero zobaczy, że liczy się osoba, pieniądz nic nie. znaczy.

 

I dopiero w cierpieniu ludzie odnaleźć umieją skarby, o których myśleli, że już nie istnieją.

 

Znów Boże Narodzenie... Bożemu Dzieciątku podziękujmy za wszystko. Wszyscy bez wyjątku.

 

I życzę, by nikt się nie czuł, na co dzień czy przy święcie, zbyteczny... rzucony gdzieś w kącie...

 

.. .jak papier po prezencie.

Fot. Szopka bożonarodzeniowa w Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II w Jarosławiu

 

W dniu 23 XII 2018 roku o godzinie 15:00 w jarosławskiej Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się uroczysta Msza święta sprawowana przez ks. bpa Stanisława Jamrozka z Przemyśla wraz z Ks. Proboszczem z jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała - Marianem Bocho oraz ks. Franciszkiem Rząsą – opiekunem duchowym podopiecznych Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II. w Jarosławiu.

Po zakończonej Mszy św. Ks. Bp. Stanisław wraz z ks. Franciszkiem rozpoczęli obrzęd Wieczerzy Wigilijnej. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu się Pana Jezusa nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie indywidualnych życzeń przede wszystkim z samotnymi i potrzebującymi pomocy na codzień, podopiecznymi oddziału Fundacji im. św. Jana Pawła II „WZRASTANIE” w Jarosławiu. Na spotkaniu obecny był również ks. Marian Bocho – Proboszcz z jarosławskiej Kolegiaty.

 

Wigilia_2018

styczeń 08, 2019

img_20181223_161359

img_20181223_161359

styczeń 08, 2019

img_20181223_161429

img_20181223_161429

styczeń 08, 2019

img_20181223_161537

img_20181223_161537

styczeń 08, 2019

img_20181223_165041

img_20181223_165041

styczeń 08, 2019

img_20181223_165100

img_20181223_165100

styczeń 08, 2019

img_20181223_165228

img_20181223_165228

styczeń 08, 2019

img_20181223_165231

img_20181223_165231

styczeń 08, 2019

img_20181223_165255

img_20181223_165255

W dniu 01.12.2018 r. społeczność seniorów, chorych, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży doświadczonych trudnym losem wraz ze wszystkimi zatroskanymi o potrzebujących pomocy oraz organizujących ją i  świadczących na codzień przeżywała dziękczynne świętowanie za 100-lecie odzyskania niepodległości, 40-lecie wyboru Jana Pawła II oraz 100-lecie urodzin ks. Abpa Ignacego Tokarczuka.

O godzinie 9.15 w Kolegiacie jarosławskiej odbyła się prelekcja nt. „Zaangażowanie Kościoła Przemyskiego w niepodległą Polskę w służbie cierpiącym i doświadczonym przez los”, ks. dr  Tomasz Picur, WSD Przemyśl.

O godzinie 10:00 odprawiona została uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. Abp. Adama Szala w jarosławskej Kolegiacie.

Po  Mszy św., o godz. 12:00 odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą powstanie Pomnika Miłości i Miłosierdzia przy ul. Sanowej 11 w Jarosławiu. Następnie Metropolita przemyski Abp Adam Szal poświęcił rozbudowany Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II. Opiekę znalazło w nim ponad sto osób - bezdomnych i chorych. Także ci w ostatniej fazie choroby nowotworowej.

Dom Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II jest swoistym darem mieszkańców miasta Jarosławia oraz powiatu jarosławskiego na jubileusz odzyskania niepodległości, wiążący się ze wsparciem osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej” – wyraziła Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

Dobro rodzi dobro, przechodząc korytarzami Domu Ulgi w Cierpieniu im. Św. Jana Pawła II byłem wzruszony widząc wolontariuszy, młodszych i starszych, którzy przychodzą tutaj po to, aby pomóc w karmieniu chorych, aby pomoc tej elementarnej opiece, z perspektywy wiary jest to bardzo budujące doświadczenie”. – Metropolita Przemyski, Abp Adam Szal

W wydarzeniu brali udział:

- Metropolita Przemyski – Abp. Adam Szal

- Wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart

- Vice-Marszałek – Piotr Pilch

- Starosta jarosławski – Tadeusz Chrzan

- Starosta Leżajski – Marek Śliż

- Z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia – Dariusz Tracz

- Kapłani z Jarosławia i okolic wraz z Archiprezbiterem ks. Andrzejem Surowcem

 

Strona 1 z 2
 • Kontakt

  Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "WZRASTANIE" - 
  oddział w Jarosławiu - Przystań Matki Bożej Jasnogórskiej
  37-500 Jarosław ul. Sanowa 11
  tel. +48 16 621 44 76 (Schronisko),
  tel. +48 16 622-33-55 (ZPO "KOLGMED" i Hospicjum)
  kontakt@przystanmaryi.pl, www. przystanmaryi.pl
  Zarząd Oddziału w Jarosławiu
  nr konta: 11 9096 0004 2001 0013 6611 0001
  (Kod SWIFT: POLUPLPR PL)

 • Duszpasterz

  ks. Franciszek Rząsa  tel: 692-987-674  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Back To Top